چاپ تیشرت در خانه (آموزش قدم به قدم تصویری)

چاپ تیشرت در خانه (آموزش قدم به قدم تصویری)

چاپ تیشرت در خانه با استفاده از کاغذ ترنسفر

می خواهید یک تیشرت با طرح خودتان داشته باشید و خودتان هم چاپش کنید؟ جای درستی را انتخاب کرده اید در اینجا قدم به قدم چاپ تیشرت در خانه را آموزش می دهیم.

ثبل از هرچیز بگوییم برای چاپ تیشرت در خانه راه های زیادی وجود دارد اما یکی از راه های مرسوم که در چاپ های با حجم بالا هم استفاده می شوذد، چاپ با استفاده از کاغذ ترنسفر است. در جاپ تیشرت با این روش می توانید انتظار یک چاپ قابل قبول را داشته باشید، البته به شرطی که طبق دستورالعمل مراحل چاپ را انجام بدهید.

1- کاغذ ترانسفر تهیه کنید.

برای چاپ روی تیشرت در خانه با این روش لازم است در ابتدا کاغذ ترانسفر داشته باشید. این نوع کاغذ کمیاب نیست و می توانید آن را از فروشگاه های لوازم التحریر و یا از مراکزی که خدمات چاپ ارائه می دهند و یا حتی از فروشگاه های آنلاین به راحتی بخرید. دو نوع کاغذ ترنسفر داریم یک نوع از آن برای چاپ روی تیشرت های سفید و یا پاستیلی مناسب است و نوع دیگر آن برای چاپ روی تیشرت های تیره به کار می رود.

در این روش که در ابعاد صنعتی به چاپ سابمیلیشن معروف است، تصویر را چاپ می کنیم و سپس به وسلیه گرما، تصویر را به پارچه که در اینجا همان تیشرت مورد نظر شماست، انتقال می دهیم.

کاغذهای ترانسفر عمدتا در همان سایز کاغذهای پرینتر است. سایز A4 سایز مناسبی است که هم کاغذ ترنسفر در آن سایز موجود است و هم در تمامی پرینترها میتوانید طرح را روی آن پرینت کنید.

کاغذ ترنسفر روشن برای تیشرت های سفید و روشن به کار می رود و کاغذ ترنسفر تیره برای تیشرت های تیره تر. این روش چاپ نسبتا ساده است و با یک پرینتر معمولی و البته جوهرافشان می توانید آن را انجام دهید.

کاغذ ترنسفر برای چاپ تیشرت در خانه

2- برای طراحی تیشرت خود یک عکس با کیفیت را انتخاب کنید.

می توانید خودتان دست به طراحی تیشرت بزنید و یا اینکه یک عکس با کیفیت را از هرجایی که می توانید پیدا کنید. اگر می خواهید خودتان طرح تیشرت را بزنید پیشنهاد می کنیم حتما مقاله طراحی تیشرت را بخوانید. می توانید از فوتوشاپ استفاده کنید و یا با استفاده از وب سایت های آنلاین طراحی تیشرت، طرح باب سلیقه خود را به اجرا درآورید.

3- برای چاپ روی تیشرت های روشن عکس را آیینه ( معکوس) کنید.

کاغذ ترانسفر روشن تصویر را معکوس می کند بنابراین شما باید طرح را آیینه کنید تا تصویر درست روی تیشرت بیفتد. پس بعد از انتخاب عکس آن را آیینه یا reverse کنید.

برای انجام اینکار در گزینه های چاپ به دنبال reverse یا mirror بگردید و یا در برنامه های ادیت عکس این کار را انجام دهید. در خصوص تصویر شاید انجام اینکار لازم نباشد اما اگر طرح شما متن هم داشته باشد در این صورت حتما این مرحله را انجام دهید.

اگر از کاغذ ترنسفر برای چاپ روی تیشرت های تیره استفاده میکنید عکس را معکوس نکنید. کاغذ ترنسفر تیره طرح را دقیقا مثل خودش چاپ می کند.

آموزش چاپ تیشرت در خانه

4- عکس مورد نظر را روی کاغذ ترنسفر پرینت کنید.

قبل از چاپ مطمئن شوید طرح و یا عکس شما متناسب با اندازه کاغذ است. اگر طرحتان خیلی بزرگ است در تنظیمات پرینتر "fit to scale" را انتخاب کنید و یا در برنامه مربوط به ادیت عکس اندازه ها رو کوچکتر کنید. برای چاپ روی کاغذ ترانسفر باید از پرینترهای جوهر افشان استفاده کنید.

اگر دو طرف کاغذ ترنسفر با هم فرق دارد، چاپ را روی بخش خالی آن که فاقد مارک، لوگو یا نوشته است، بیندازید.

چاپ تیشرت در خانه با استفاده از کاغذ انتقال

5- قسمت های اضافی کاغذ ترانسفر را ببرید.

حواستان باشد هر تکه ای از کاغذ ترنسفر که خارج از طرح اصلی باشد موقع چاپ روی تیشرت مثل یک لایه نازک مات روی تیشرت میماند، بنابراین لازم است قسمت های اضافی را ببرید. پس از بریدن بخش های خالی کاغذ ترنسفر آن را به کناری بگذارید.

چاپ سابمیلیشن تیشرت در خانه

6- سطح را برای چاپ عکس روی تیشرت آماده کنید.

یک سطح صاف و خشک را با پارچه نخی بپوشانید. قرار است تیشرت را همراه با کاغذ ترنسفر بر روی این سطح اتو کنید.

اما چرا از میز اتو استفاده نکنیم؟ راستش بسیاری از میز اتوها برای این کار مناسب نیستند، چرا که گیره های فلزی روی آن ها ممکن است پروسه چاپ را با مشکل مواجه کنند.

چاپ تیشرت در خانه

7- تیشرت را اتو بزنید.

همچنان کاغذ ترنسفر را کنار بگذارید. تیشرت را بروی پارچه نخی پهن کنید و آن را اتو بزنید به طوری که سطح تیشرت کاملا صاف بماند. هر چین و چروکی روی تیشرت ممکن است چاپ عکس را روی آن با مشکل مواجه کند.

به تنظیمات اتو نیز دقت کنید. ادستورالعمل های مربوط به کاغذ ترنسفر را بخوانید اگر چنین دستورالعملی در جعبه آن نیست، تنظیمات اتو را بر روی پارچه نخی (cotton) و درجه حرارت بالا بگذارید. اگر اتو بخار دارید، آب موجود در محفظه را خالی کنید و گزینه مربوط به بخار (steam) را خاموش کنید.

برای نتیجه بهتر می توانید از اتویی با حداقل 1200 وات قدرت استفاده کنید.

چاپ تیشرت در خانه

8- کاغذ ترنسفر را روی تیشرت قرار دهید و آن را اتو بزنید.

اگر تیشرتتان روشن است، کاغذ ترنسفر باید رو به پایین باشد و اکر تیشرتتان تیره است باید کاغذترنسفر را رو به بالا قرار دهید.

سعی کنید کاغذ را روی تیشرت به گونه ای قرار بدهید که مرکز عکس با وسط یقه همراستا باشد.

چاپ تیشرت در خانه

اتو را به شکل عمودی روی تیشرت فشار دهید و بکشید. در اینجا اتو همانند یک پرس حرارتی عمل می کند تا تصویر روی کاغذ ترنسفر روی پارچه انتقال پیدا کند.

بین 30 ثانیه تا چند دقیقه بسته به دستورالعمل کاغذ ترنسفر اتوکشی را ادامه دهید.

همانند مواقع معمول اتو را روی تمامی سطح پارچه نکشید، تنها در همان قسمت مربوط به کاغذ ترنسفر اتو را حرکت دهید و سعی کنید با فشار یکسانی اینکار را انجام دهید، به خصوص حواستان به لبه های تصویر باشد.

چاپ تیشرت در خانه

پس از اتو کردن کاغذ ترنسفر را یکباره از روی تیشرت بلند نکید. بلکه چند دقیقه اجازه دهید تا کمی سرد شود و به دمای اتاق برسد.

پس از آن کاغذ ترنسفر را به آرامی از روی تیشرت جدا کنید تا طرح چاپ شده ی خود را روی آن ببینید.

چاپ تیشرت در خانه

این راهنما از سایت wikihow استخراج شده است. اگرطبق راهنمایی گفته شده در wikihow تیشرتی را در خانه چاپ کرده اید، همینجا به ما بگویید اگر هم از قبل تجربه چاپ تیشرت در خانه را داشته اید آن هم به هر روشی بازهم به ما بگویید.


نظر کاربران