اگر تا به حال برچسب پشت لباستان را ندیده‌اید، اینجا را نخوانید!

اگر تا به حال برچسب پشت لباستان را ندیده‌اید، اینجا را نخوانید!

اگر لباسهایتان را با هم و در هم در ماشین لباسشویی می اندازید و همان چرخه همیشگی شست و شو را بدون توجه به رنگ و جنس لباس، انتخاب می کنید، نباید انتظار داشته باشید که لباس هایتان دوام داشته باشند یا حداقل کمی نو بمانند.

نور مستقیم آفتاب و شست و شوی غیراصولی دو موردی هستند که به سرعت لباس های شما را از رده خارج می کنند.

اگر پشت لباستان را نگاه کنید، برچسبی را می بینید که علایم و نمادهایی روی ان نقش بسته که شاید معنی آنها را ندانید. نسبت به این اتیکت و علایم روی آن بی تفاوت نباشید. در واقع این علایم راهنمایی برای مراقبت از لباس هایتان و شست و شوی اصولی آن هستند.

علایم بین المللی که بر روی برچسب روی لباس درج می شود عموما بیانگر نوع شست و شو، دمای مناسب برای شست و شو، نحوه خشک کردن لباس و مواردی این چنین است. به این علایم در زبان انگلیسی symbol care یا laundry care گفته می شود.

شاید در نگاه اول این علایم گیج کننده به نظر برسند، اما اگر دستور حاکم بر آن ها را بدانید، به راحتی می توانید معنای هر یک را متوجه شوید.

علایم شست وشو و مراقبت از لباس و مفهوم هریک

این علامت نحوه شست و شو را نمایش می دهد. اگر به آن دقت کنید مشابه یک تشت آب است. این نماد نشان دهنده آن است که شست و شو با ماشین لباس شویی اشکالی ندارد.

این نماد، نماد شست و شو با دست است. اگر چنین علامتی را بر روی برچسب روی لباستان میبینید، با استفاده از ماشین لباس شویی، لباستان را نشویید.

اما این علامت یعنی نه با ماشین لباسشویی و نه با دست لباستان را بشویید. در این مورد بهتر است لباس خود را به برای شست و شو به خشک شویی ها بدهید.

تعداد نقاط موجود در تشت آب در این نماد بیانگر دمای مناسب شست و شو هستند. وجود یک نقطه نشادهنده آن است که دمای مناسب برای شست و شوی لباس 30 درجه (آب سرد) است. دو نقطه بیانگر دمای 40 درجه (آب ولرم) و سه نقطه بیانگر دمای 50 درجه (آب داغ) برای شست و شو هستند. به طور کلی تعداد نقاط بیشتر در این نماد به معنای دمای بالاتر آب در چرخه ی شست و شوست.

مفهوم

اما وجود خط در زیر تشت شست و شو نشان دهنده دور و نوع چرخه شست و شو در ماشین لباسشویی است. نماد اول از سمت راست به معنای شست و شو نرمال و معمولی در ماشین و نماد دوم به معنای شست و شوی ملایم و ضد چروک است و نماد سوم نیز می گوید شست و شوی لباس با دور متوسط مجاز است.

/

نماد مثلث اما به استفاده از مواد سفیدکننده مربوط می شود. به طور کلی هر علامت مثلثی که بر روی برچسب لباس میبینید در مورد نحوه استفاده یا عدم استفاده از مواد سفید کننده است. در شکل زیر سه مثلث متفاوت می بینید.

مثلث شماره1 یعنی استفاده از هر نوع ماده سفیدکننده ای در صورت لزوم مجاز است.

مثلث شماره2 یعنی تنها استفاده از سفیدکننده های بدون کلرین مجاز است.

مثلث شماره 3 یعنی به طور کلی استفاده از هر نوع سفید کننده ای برای شست و شوی لباس مجاز نیست.

نه تنها شست و شوی لباس که بلکه نحوه خشک کردن آن نیز بر روی بافت لباس اثرگذار است. در دسته های زیر علائمی که را به نحوه خشک کردن لباس اشاره دارند، توضیح داده ایم.

علامت مربع به نحوه خشک کردن لباس اشاره دارد. هر مربع و معنا مفهوم آن را در پروسه خشک کردن لباس در جدول زیر مشاهده می کنید.

خشک کردن معمولی در ماشین لباسشویی
/ خشک کردن با برنامه ضدچروک ماشین لباسشویی
/ خشک کردن برای لباس های نرم و ضریف بدون چرخش یا با چرخش کند در ماشین لباسشویی
/ خشک کردن بر روی بند رخت
خشک کردن در محیط باز و بر روی چوب لباسی
خشک کردن لباس بر روی سطحی صاف و هموار
/ خشک کردن در سایه
/ خشک کردن لباس در ماشین لباسشویی مجاز نیست.

وجود دایره نیز به دمای مناسب برای خشک کردن لباس اشاره دارد و همچون قبل هرچه تعداد نقاط موجود در دایره بالاتر برود به معنای مجاز بودن خشک کردن لباس در دمای بالاتر است. در شکل زیر این نمادها و معنی هریک را مشاهده می کنید.

و حال نوبتی هم باشد نوبت به توضیحات مربوط به نحوه اتوکشی لباس است. شکل اتو بر روی اتیکت لباس کاملاً مشخص است و بدون خواندن این مطلب نیز خود می توانید متوجه آن بشوید.

نماد اول از سمت چپ به اتوکشی با دمای پایین، علامت دوم به اتوکشی با دمای متوسط و علامت سوم به اتو کشی با دمای بالا اشاره دارد. علامت چهارم به معنای آن است که اتوکشی به طور کل مجاز نیست و علامت پنجم اتو بخار را نیز برای لباس ممنوع می کند.

معنای

دسته چهارم نمادهای مراقبت از لباس در خصوص خشک شویی است و چندان به شست و شوی خانگی لباس مربوط نیست. در تصویر زیر این نمادها و معنای هریک را می بینید.

علامت A در دایره به معنی آن است که خشک شویی برای هر نوع مواد مجاز است. اما وجود P بیان می دارد که وجود مواد تری کلرین در خشک شویی لباس مجاز نیست و F بیان میدارد که خشک شویی تنها با مواد پترولیوم انجام شود.

در ردیف بعد نیز جزئیاتی از مدت زمان چرخه شست و شو و حرارت آن بیان شده است.

معنای

خلاصه ای از تمام آنچه را که گفته شد، می توانید در عکس زیر مشاهده کنید.

راهنمای


نظر کاربران