قبل از طراحی تیشرت این 6 نکته را بخوانید.

قبل از طراحی تیشرت این 6 نکته را بخوانید.

قبل از طراحی تیشرت هدفتان را معلوم کنید. تبلیغات یا هدیه؟

می خواهید یک تیشرت طراحی کنید؟ قبل از آنکه به نحوه طراحی فکر کنید به این فکر کنید که هدفتان از طراحی تیشرت چیست؟

می خواهید برندتان و یا کسب کارتان را تبلیغ کنید و هدفتان از چاپ تیشرت بازاریابی است؟ می خواهید تیشرتی صرفا برای کارمندان و کارکنان شرکتتان طراحی کنید؟ طراحی یک تیشرت برای کارمندان برای پوشیدن در محیط کار ایده جالبی است که در تعلق خاطر کارمندان به شرکت اثرگذار است.

قرار است تیشرت چاپ شده با طراحی شما هدیه ای باشد به عزیزی که دوستش دارید؟ یا اصلا قرار است تیشرت طراحی کنید و آن را بفروشید؟

قبل از شروع به طراحی به سوالات فوق جواب بدهید. جواب سوالات بالا می تواند طراحی را برای شما ساده تر کند. اما جواب هرچه باشد فراموش نکنید تیشرت طراحی شده توسط شما قرار نیست بماند در کمد و خاک بخورد که باید پوشیده شود و دیده شود!

طراحی تیشرت

برای چه نوع تیشرتی و با چه سایزی طرح می زنید؟

در قدم دوم برای خود معلوم کنید که می خواهید روی چه نوع تیشرتی طراحی کنید؟ منظورمان از انواع تیشرت آن است که برای مثال می خواهید روی تاپ زنانه طراحی کنید یا هودی مردانه؟ آن هم با چه سایزی؟

انواع تیشرت

در عکس فوق انواع لباس هایی را میبینید که می توانید روی آن طرح بزنید. شاید با خود بگویید این که روی کدام یک از این نوع تیشرت های قرار است طراحی انجام شود، چه فرقی می کند؟ حقیقت آنکه اگر بدانید قرار است روی چه تی شرتی طرح بزنید و طراحی شما قرار است در کدام قسمت از لباس قرار گیرد و باید چه مقیاسی در مقایسه با سایز تیشرت داشته باشد، بهتر می توانید طراحی کنید. البته می توانید این پروسه را برعکس هم طی کنید یعنی در ابتدا با در نظر گرفتن اینکه قرار است روی تاپ، هودی و یا تی شرت آستین کوتاه طرح بزنید طراحی خود را انجام دهید و سپس مقیاس آن را با توجه به شکل و اندازه تیشرت تنظیم کنید.

برخی از کسانی که تیشرت طراحی می کنند، بعد از طراحی طرح خود از آن پرینت می گیرند و سپس تکه کاغذ پرینت شده را بر روی محل درست آن روی تیشرت قرار می دهند تا با استفاده از آن برای طرح خود ایده بگیرند یا مقیاس و اندازه آن در مقابل اندازه تی شرت را داشته باشند.

در جدول زیر سایزهای استاندارد تیشرت مردانه و زنانه را می توانید ببینید.

راهنمای سایزبندی تیشرت مردانه و زنانه

با چه ابزاری تیشرت طراحی کنیم؟

تقریبا از هر نوع ابزار گرافیکی برای طراحی تیشرت می توانید استفاده کنید. اما نرم افزارها واپلیکیشن های بسیاری نیز وجود دارند که به طور تخصصی به منظور طراحی روی تیشرت ایجاد شده و گسترش یافته اند.

نه تنها از نرم افزارها و اپلیکیشن ها بلکه از وب سایت هایی که خدمات طراحی تیشرت ارائه می دهند نیز می توانید استفاده کنید. کار با این سرویس ها بسیار ساده است. چنین وب سایت هایی به شما اجازه می دهد عکس، لوگو و یا متن مورد نظر خود را به طراحی اضافه کنید.

Design hill t-shirt maker از جمله این سرویس هاست که البته از اپلیکیشن آن نیز می توانید استفاده کنید. نه تنها روی تیشرت که حتی رو هودی نیز می توانید در وبسایت دیزاین هیل طرح بزنید.

وب سایت customnik نیز چنین امکانی را برای شما فراهم می کند و کار با آن نیز بسیار ساده است. حتی در این سرویس می توانید عکس مورد نظر خود را نیز بر روی سایت آپلود کنید و آن را بر روی تیشرت قرار دهید. سایت brokenarrow نیز چنین خدماتی را به شما ارائه می دهد.

طراحی آنلاین تیشرت

در کل تعداد سرویس های آنلاین خارجی برای طراحی تیشرت کم نیست. البته برای استفاده از برخی از این سرویس ها نیاز است تا حق عضویت را بپردازید. در این نوع وب سایت ها، معمولا در هنگام ذخیره طرح از شما می خواهند مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید. البته استفاده از بسیاری از آن ها نیز رایگان است.

در فضای وب فارسی نیز وب سایت هایی برای طراحی آنلاین تیشرت وجود دارد. از جمله این وب سایت ها می توان از ustclothing.com نام برد که به نسبت سرویس های خارجی خدمات قابل قبولی دارد.

اگر می خواهید طرحتان بسیار حرفه ای باشد و به صورت تجاری از آن استفاده کنید، بهتر است از یک طراح تیشرت کمک بگیرید.

استفاده از تایپوگرافی در طراحی تیشرت

تایپوگرافی در طراحی تیشرت بسیار رایج است. سخت می شود تایپوگرافی را تعریف کرد، اما اگر بخواهیم تعریفی از آن ارائه دهیم می توانیم بگوییم در تایپوگرافی تلاش می شود تا یک زبان تصویری برای نوشتار ایجاد شود. فاصله و شکل حروف، فونت کلمات و اجزای نوشتاری طوری انتخاب می شوند که به بار تصویری و نمایشی متن اضافه شود.

در تایپوگرافی انتخاب فونت بسیار اهمیت دارد چرا که شکل و اندازه فونت بر روی نحوه دریافت ما از متن بسیار اثرگذار است.

هر کدام از ما روزانه تبلیغات، لوگوها و طرح های گرافیکی زیادی را می بینیم و در خصوص برخی از این فونت ها شرطی شده ایم و از هرکدام انتظار خاصی داریم. برای مثال انتظار نداریم در یک فضای کاری رسمی و شرکتی بر روی یونیفرم کارمندان از فونت (comic sans) استفاده شده باشد.

برخی از فونت های استاندارد تقریباٌ در هرجایی جواب می دهند اما برخی دیگر فونت ها کاربردهایی خاص در موقعیت هایی خاص دارند.

خلاصه آنکه برای انتخاب فونت مناسب و برای استفاده تایپوگرافی در طراحی تیشرت حواستان به این نیز باشد که تیشرت طراحی شده به دست شما، قرار است در چه مکان هایی ارائه شود.

به شما پیشنهاد می کنیم که در یک طراحی تایپوگرافیک هیچگاه از بیشتر از سه فونت مختلف استفاده نکنید.

نمونه ای از تایپوگرافی در طراحی تیشرت را در عکس زیر می بینید.

استفاده از تایپوگرافی در طراحی تیشرت

کیفیت و رزولیشن طراحی برای چاپ تیشرت

طرحی را که برای چاپ روی تیشرت زده اید، با کیفیت بالا ذخیره کنید. کیفیت کم و رزولیشین پایین طرح ها باعث می شود که جزئیات طراحی آنچنان که باید نشان داده نشود.

تصاویر و طرح هایی که از اینترنت میگیرد عمدتا وضوح تصویری به اندازه 72dpi دارند در حالی که وضوح تصویر ایدئال برای چاپ طراحی روی تیشرت 200dpi و با بالاتر از این مقدار است.

اگر فایل وکتور تصویری را در اختیار دارید، دیگر وضوح تصویر مهم نیست نیست چرا که اینگونه فایل ها بدون کم شدن از کیفیتشان در هر مقیاسی قابل چاپ خواهند بود.

یادتان باشد هرچه طرح شما کیفیت بالاتری داشته باشد، روی تیشرت هم کیفیت بیشتری خواهد داشت و در نتیجه تیشرت زیباتری خواهید داشت.

انتخاب رنگ ها در طراحی تیشرت

انتخاب رنگ های مناسب برای چاپ روی پارچه در مرحله طراحی یکی از مهمترین تصمیمات است نه تنها از منظر خود طراحی که از منظر هزینه نیز اهمیت دارد. انتخاب رنگ بیشتر در برخی از روش های چاپ روی پارچه به این معناست که باید هزینه بیشتری را برای چاپ بپردازید.

برای چاپ مستقیم روی پارچه تعداد رنگ در هزینه اثر ندارد اما در چاپ غیر مستقیم این مساله مهم است. در مقاله چاپ روی پارچه در خصوص روش های مختلف چاپ توضیح داده ایم.

بنابراین رنگ ها را هم با توجه به طراحی و زیبایی شناسی آن و هم با توجه به بودجه و روش چاپی خود تعیین کنید. از طرف دیگر رنگ پیش زمینه تیشرت را هم در نظر داشته باشید.

به طور کل استفاده از تعداد زیادی رنگ در طراحی نه تنها موجب زیبا شدن طرح نمی شود بلکه آن را نازیبا هم می کند. سعی کنید با استفاده از حداقل تعداد رنگ به هدف طراحی خود نزدیک شوید.


نظر کاربران